Alkoholizm – jak przygotować się do leczenia?

Kiedy przekroczymy cienką granicę pomiędzy częstym piciem alkoholu a piciem nałogowym, prędzej czy później zdamy sobie sprawę, że staliśmy się alkoholikami. Zmiany, które w nas zaszły odczujemy sami, albo zauważa je nasi bliscy i znajomi. Zarówno oni jak i często my sami będziemy chcieli wyjść z uzależnienia i pokonać nałóg. Nie będzie to jednak proste. Dlaczego?

Kiedy osoba uzależniona od alkoholu sama zda sobie sprawę, że ma poważny problem z nałogiem mijają miesiące a niekiedy lata.

Po dostrzeżeniu wszelkiego typu zmian jakie zaszły w zdrowiu, zachowaniu i wyglądzie osoba uzależniona będzie chciała pokonać nałóg. Decyzja o podjęciu leczenia będzie albo podjęta albo w sposób stricte indywidualny: „Mam problem z alkoholem i żeby uratować siebie i swoje życie muszę wziąć się w garść i pójść na leczenie” albo po rozmowach z bliskimi. Bez względu na to w jaki sposób zostanie podjęta, na pewno dostrzeżemy jej pozytywne skutki. Początki nie będą łatwe ponieważ po odbyciu odwyku i detoksu alkoholowego nadal będziemy narażeni na liczne okazje do picia: urodziny, imieniny, święta itp. Okazji takich nie brakuje. Nie wszyscy członkowie rodziny, krewni lub znajomi bowiem wiedzą, że problem alkoholowy dotyczy konkretnie nas.

W takich przypadkach przede wszystkim pomoże nam silna wola oraz terapia w specjalistycznym ośrodku lub w grupie wsparcia, która przygotuje nas do tego typu sytuacji. Nie jest bowiem możliwe aby po odbyciu leczenia już nigdy alkoholik nie znalazł się w sytuacji skłaniającej do spożywania alkoholu. Kiedy zdecydujemy się na leczenie alkoholizmu w zamkniętym ośrodku musimy wiedzieć, co nas tam czeka i jak powinniśmy się do leczenia przygotować.

Leczenie alkoholizmu w Poznaniu – Centrum NGM – SPRAWDŹ >>

Jak przygotować się do leczenia?

Decydując się na pobyt w ośrodku leczenia uzależnień przede wszystkim musimy uświadomić sobie, że nie jesteśmy tam jedyni, którzy zmagają się z problemem. Nie powinniśmy się wstydzić tego co się z nami stało, bowiem każda osoba, która trafiła do ośrodka, przeżywa podobne problemy w związku z nałogiem. Ponadto musimy współpracować z lekarzami i terapeutami, aby efekty ich pracy mogliśmy zauważyć w miarę krótkim odstępie czasu. Powinniśmy zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu, mieć wygodne ubrania a także otworzyć się na innych ludzi. Bardzo często właśnie rozmowa z drugim człowiekiem, wzajemna wymiana doświadczeń życiowych, obaw i nadziei może zdziałać cuda i przyśpieszyć wyjście z nałogu. W ośrodku powinniśmy też z ochotą poddać się wszelkiego typu aktywnościom proponowanym przez opiekunów i terapeutów. Nic nie działa lepiej na nasz mózg niż ćwiczenia pamięciowe czy prace kreatywne. Im więcej rzeczy będziemy robić, tym mniej czasu będziemy mieli na rozmyślanie nad tym aby sięgnąć po kieliszek. Im lepszego życia doświadczymy, im więcej zobaczymy pozytywnych aspektów życia, tym mniej będziemy chcieli wracać do butelki i stanów upojenia alkoholowego. Zobaczymy dzięki własnej silnej woli, że świat może być piękny bez alkoholu i warto zrobić wszystko aby uchronić swoje życie przed przedwczesną śmiercią będącą efektem wyniszczającego i bezsensownego uzależnienia.

Umów się na zbieg wszycia wszywki alkoholowej

Zadzwoń do nas, a poprowadzimy Cię przez cały proces wyjścia z choroby alkoholowej. Nie tylko za pomocą zabiegu, ale również wsparcia mentalnego.