Jak działa esperal

Uzależnienie od alkoholu to ogromny problem współczesnego społeczeństwa, dotykający każdego dnia naprawdę wielu. Czy to w kontaktach bezpośrednich, czy też zupełnie przypadkowo, większość ludzi miała prawdopodobnie styczność z alkoholikami, którzy mogą być otwarci na temat swojego problemu lub też zupełnie ignorować jego istnienie twierdząc, że alkoholizm ich nie dotyka, a ilości spożywanego przez nich alkoholu są zupełnie normalne i społecznie akceptowane. Jakkolwiek nie przedstawi się jednak samego faktu alkoholizmu, warto pamiętać że jest on chorobą – zespół uzależnienia od alkoholu nie znika ot tak, gdy osoba uzależniona postanowi nie pić. Zwykle potrzeba lat terapii i silnego systemu wsparcia otoczenia, a czasem także pomocy medycznej, którą w wielu przypadkach stanowi Esperal.

Czym jest Esperal?

Disulfiram, bo tak właściwie nazywa się główny składnik leku znanego pod nazwą Esperal, jest jednym z najbardziej popularnych i skuteczniejszych sposobów farmakologicznych na walkę z uzależnieniem od alkoholu. Choć początkowo jego zastosowanie nie miało nic wspólnego z farmakologią i leczeniem uzależnień, szybko przekonano się że disulfiram wywołuje u człowieka bardzo negatywną reakcję na alkohol, jeśli ten znajdzie się w organizmie człowieka w nawet najmniejszych ilościach. W ogólnym rozumieniu działania disulfiramu, substancja ta wpływa znacząco na metabolizm alkoholu etylowego.

Poszukujesz placówki oferującej zabiegi esperal w Łodzi – Sprawdź >>

Jak działa Esperal?

Esperal można stosować zarówno w formie doustniej, jak i w znacznie bardziej popularnej formie wszywek podskórnych. Jako substancja, disulfiram jest dla organizmu człowieka całkowicie bezpieczny – problemy zaczynają się dopiero w momencie spożycia alkoholu. Disulfiram hamuje bowiem działanie enzymu pozwalającego na przekształcanie aldehydu octowego w kwas octowy, czyli standardową reakcję organizmu na alkohol etylowy. W rezultacie, aldehyd octowy kumuluje się w tkankach organizmu, powodując tak zwana reakcję disulfiramową, czyli serię bardzo nieprzyjemnych odczuć fizjologicznych tożsamych z zatruciem alkoholowym.

Wśród pojawiających się objawów spożycia alkoholu w przypadku posiadania wszywki esperalowej warto wymienić pulsujący ból głowy, uczucie gorąca, kołatanie serca, nudności, wymioty, a w przypadku większych dawek alkoholu także zaburzenia rytmu serca, problemy psychiczne, spadek ciśnienia tętniczego, a nawet padaczkę alkoholową. Warto przy tym dodać, że disulfiram reaguje silnie na nawet najmniejsze dawki alkoholu, w tym także te zawarte w niektórych lekach, czy nawet czekoladkach z alkoholem.

Jak Esperal wspomaga walkę z nałogiem?

Alkoholizm to zaburzenie o podłożu psychicznym, dlatego jego leczenie nigdy nie może opierać się wyłącznie na działaniach farmakologicznych. Esperal jest jednak doskonałym przykładem wspomagania, które pomaga osobom uzależnionym przetrwać pierwszy okres terapii i wyrobić sobie swoistą awersję do alkoholu. Nie bez powodu terapię disulfiramem nazywa się właśnie terapią awersyjną. Znając skutki spożycia alkoholu w trakcie posiadania pod skórą wszywki esperalowej, osoby uzależnione obawiają się doświadczania długotrwałych, nieprzyjemnych i często niebezpiecznych skutków picia, wyrabiając sobie swoistą awersję do jakiegokolwiek alkoholu. Wszywka alkoholowa esperal nie musi być oczywiście skuteczna w przypadku każdego, bo o jej usunięciu można zdecydować na każdym etapie. Jednocześnie jednak wiele osób, które chcą, ale nie potrafią poradzić sobie z problemem widzi wszywkę jako sposób na wytłumaczenie swojej upartej psychice, że alkohol może być nieprzyjemny i zamiast ukojenia nieść kilkanaście godzin obaw o własne życie.

Sprawdź placówki leczenia z wykorzystaniem leku esperal w Katowicach >>