Dlaczego zapicie Esperalu jest niebezpieczne?

Esperal a alkohol

Farmakologiczne leczenie alkoholizmu może mieć różne form. Polecane są specjalnie dobrane zestawy witamin, które nawadniają organizm oraz poprawiają ogólne samopoczucie osoby wycieńczonej przez nałóg. Istnieją również poważniejsze środki, które zmniejszają chęć picia przez osoby uzależnione lub powodują różnego rodzaju skutki uboczne po spożyciu alkoholu. Jednym z popularnych środków stosowanych w leczeniu alkoholizmu jest Esperal.

 

Esperal – co to takiego i jak się go stosuje?

Nazwa Esperal obecnie nie funkcjonuje już w oficjalnym wykazie leków, jednak jest powszechnie stosowana zarówno przez osoby, które starają się zerwać z nałogiem, jak i przez lekarzy specjalistów. Lek ten był produkowany do 2009 roku, po czym na jakiś czas zniknął z półek w aptekach oraz z magazynów w szpitalach i przychodniach. Po jakimś czasie jednak Esperal wrócił do obiegu pod nazwą Disulfiram WZF. Lek ten posiada tę samą substancję czynną, dlatego obecnie nadal większość specjalistów posługuje się nazwą Esperal. Jest to jeden z najpopularniejszych leków wykorzystywanych w walce z alkoholizmem.

Lek ten jest oparty na substancji czynnej o nazwie disulfiram. Jej zadaniem jest blokowanie wydzielania przez wątrobę enzymu dehydrogenazy aldehydowej, który odpowiada za prawidłowe trawienie i rozkładanie w organizmie alkoholu. Ze względu na brak enzymu wydzielanego przez wątrobę w organizmie, spożycie alkoholu daje bardzo negatywne skutki i znacznie pogarsza samopoczucie osoby, która jest pod wpływem działania Esperalu.

Disulfiram WZF, czyli potocznie Esperal, to popularna wszywka alkoholowa. Tabletkę umieszcza się pod skórą, najczęściej w okolicach łopatki lub na pośladku. Jest to nieinwazyjny i nieskomplikowany zabieg, którego dokonuje chirurg. Preparat zaszyty pod skórą pacjenta stopniowo uwalniany jest do krwiobiegu i działa przez długi czas. Producent daje gwarancję działania przez okres 8 miesięcy, ale lekarze twierdzą, że skutki działania substancji czynnej widoczne są nawet do jednego roku.

Działanie po spożyciu alkoholu

Ze względu na to, że disulfiram blokuje wytwarzanie przez wątrobę enzymu, który odpowiada za trawienie i rozkładanie w organizmie alkoholu, układ trawienny nie jest w stanie sobie z tą substancją poradzić. Z tego powodu po spożyciu alkoholu organizm próbuje pozbyć się jej z krwiobiegu oraz z żołądka na wiele różnych sposobów.

Skutki spożycia alkoholu w trakcie posiadania wszywki mogą być bardzo różne. Zależy to przede wszystkim od organizmu pacjenta oraz spożytej ilości. Należy jednak pamiętać, że każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu nisko lub wysokoprocentowego może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie osoby zaszytej.

Nie łącz esperalu z alkoholem

Pierwsze objawy po wypiciu alkoholu są widoczne już po około 10 minutach. Do najczęściej występujących należą silne wymioty i nudności, piekąca i swędząca pokrzywka na skórze, problemy z oddychaniem i duszności, nadmierne pocenie się, znacznie przyspieszone tętno oraz skoki ciśnienia, a także bóle i zawroty głowy oraz silne stany lękowe.

Dolegliwości mogą występować pojedynczo lub naprzemiennie. W skrajnych przypadkach może dojść do silnych drgawek, przypominających atak padaczki alkoholowej, a nawet do zawału serca.

Symptomy związane ze spożyciem alkoholu przy posiadaniu wszywki z Esperalu utrzymują się od 4 do nawet 10 godzin. Osoba, która zdecydowała się sięgnąć po napój procentowy, mimo wszytego leku, przeżywa więc naprawdę ciężkie chwile i to przez długi czas. Skutki uboczne wszystkich objawów odczuwalne są jeszcze na długo po tym, jak nudności, potliwość czy problemy z sercem ustaną.

Po takich atakach organizm jest wycieńczony i przemęczony. To wszystko sprawia, że zapicie Esperalu jest bardzo niebezpieczne. W przypadku słabego organizmu serce może nie wytrzymać obecności nierozłożonego alkoholu w organizmie i może dojść do zawału, który doprowadzi do śmierci osoby uzależnionej.

 

Esperal to silny lek, który działa stopniowo przez długi czas. Jest często wykorzystywany w leczeniu alkoholizmu przez kliniki takie jak np. Nasz-Gabinet. Należy jednak pamiętać, że sama wszywka nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. Leczenie farmakologiczne uzależnienia od alkoholu powinno być wsparte profesjonalną terapią, dopasowaną do potrzeb osoby zmagającej się z tym problemem. Wszycie tabletki Esperalu bez prowadzenia regularnej terapii indywidualnej lub grupowej może doprowadzić do tragedii.